Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Black Hawki polecą do Rumunii?

Firma Sikorsky Aircraft zawarła z rumuńską firmą Romaero porozumienie o współpracy w zakresie montażu i obsługi śmigłowców Black Hawk. Amerykański producent należący do koncernu Lockheed Martin oferuje siłom zbrojnym Rumunii zarówno śmigłowce dla wojsk lądowych jak i marynarki wojennej.

Podczas zawarcia porozumienia w siedzibie ministerstwa ekonomii Rumunii obecni byli: minister ekonomii Dănuţ Andruşcă, przewodniczący Komisji Obrony Rady Deputowanych Dorel Căprar oraz ambasador USA w Rumunii Hans Klemm. Jak czytamy w komunikacie Romaero, dokument dotyczy współpracy koncernu Lockheed Martin z lokalnymi zakładami w zakresie  montażu i dostosowania śmigłowców Black Hawk do rumuńskich wymagań oraz wsparcia ich eksploatacji w przypadku wyboru maszyn tego typu przez siły zbrojne. W Bukareszcie na jego podstawie miałoby powstać centrum przeznaczone do wyposażania i wsparcia eksploatacji śmigłówców UH-60 Black Hawk w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
http://epmlspotters.pl/image/cqvfyrrhrvxw/1600/1600/fit/original/#.jpeg

Obecnie Rumunia prowadzi proces modernizacji floty śmigłowców w ramach którego planowane jest m. in. zastąpienie maszyn IAR330 Puma, oraz wprowadzenie nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych. Planowane jest szerokie zaangażowanie lokalnego przemysłu we wszystkie programy śmigłowcowe. Obecnie prowadzone są m. in. negocjacje na temat produkcji śmigłowców Bell AH-1Z i UH-1Y oraz Airbus Helicopters H215M Cougar.

W odniesieniu do maszyn Black Hawk John Neilson, dyrektor komunikacji Lockheed Martin Corporation w Europie poinformował w oświadczeniu wydanym po zawarciu tej umowy, że podpisane MoU nie oznacza iż maszyny będą produkowane w Rumunii. W zakładach Romaero śmigłowce będą dostosowywane do wymogów rumuńskich sił zbrojnych. - "Będą one jednak produkowane w zakładach PZL Mielec" - zaznaczył dyrektor.
 
http://epmlspotters.pl/image/xxawbnkajhwz/1600/1600/fit/original/#.jpeg

W Polsce śmigłowce Black Hawk są oferowane przez konsorcjum Sikorsky i PZL Mielec w postępowaniu na maszyny dla Wojsk Specjalnych. Jeżeli jednak nie będzie większych zamówień na powstające w Mielcu śmigłowce, może to w perspektywie skłonić właściciela zakładów do wycofania zaangażowania w tą spółkę.

Źródło: www.defence24.pl