Dwa samoloty M-28 Bryza produkowane w Mielcu trafią do Niemiec. Dziś w siedzibie Polskich Zakład Lotniczych przekazano maszyny, które już wkrótce rozpoczną służbę w Bundeswehrze. Szefowie firmy liczą, że to początek współpracy.

Produkowane w Mielcu Skytrucki to samoloty wielozadaniowe, wykorzystywane w lotnictwie wojskowym i cywilnym. Nie wymagają długich i utwardzonych lotnisk, oraz łatwo je dostosować do potrzeb użytkownika. Te cechy docenili Niemcy, którzy postanowili kupić dwa egzemplarze dla swojej armii. W Bundeswehrze będą służyły do szkolenia spadochroniarzy.

Szefowie Polskich Zakładów Lotniczych z Mielca mają nadzieję, że po udanej transakcji z Niemcami, również inne europejskie kraje zainteresują się Bryzami. Także dzięki nowatorskim rozwiązaniom zastosowanym w kolejnych wersjach samolotu.

Bundeswehra będzie kolejnym użytkownikiem samolotów z rodziny M28. Aktualnie są one eksploatowane w kilkunastu krajach na całym świecie, w tym m.in. przez polskie Siły Powietrzne oraz Marynarkę Wojenną, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Wenezueli.

Źródło: TVP Rzeszów