Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Na Florydzie nagrodzono krośnieński samolot

Dwumiejscowy, ultralekki samolot Topaz, wyprodukowany przez krośnieńską firmę Ekolot, zdobył główną nagrodę podczas wystawy lotniczej na Florydzie. Krośnieński producent wierzy, że nagroda pomoże jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła, zwłaszcza że już w czerwcu firma przeprowadza się do nowych hal produkcyjnych i planuje zwiększyć produkcję, a to oznacza również kolejne miejsca pracy.

Topaz wrócił z Florydy z główną nagrodą w kategorii komercyjnych lekkich samolotów sportowych. Zdobycie prestiżowego tytułu było możliwe dzięki unowocześnieniu konstrukcji i wyposażenia maszyny, co wpłynęło na poprawę parametrów jej eksploatacji. Samolot może też holować szybowce. Jego zalety coraz częściej dostrzegają i doceniają nabywcy, co przekłada się na zamówienia.
 
topaz

Sukces Ekolotu jest tym większy, że na rynku producentów samolotów ultralekkich poległa cała krajowa konkurencja zajmująca się seryjną produkcją takich maszyn. Jedna ze spółek przeniosła produkcję na Słowację. Z produkcji w Krośnie, zrezygnowała też spółka Aero-Kros. Okazuje się, że to co jednym przeszkadza w biznesie, innym pomaga. Sukces Topaza za oceanem, wzbudził zainteresowanie europejskich dystrybutorów samolotów ultralekkich. Przyjeżdżają do Krosna, by lepiej poznać samolot i producenta.

Poza nagrodzonym Topazem, firma z Krosna wytwarza kilka innych modeli samolotów ultralekkich. W czerwcu zakład czeka przeprowadzka do nowej hali. Dzięki temu ma zwiększyć produkcję i zatrudnienie.


Źródło: TVP Rzeszów