Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Polska Policja odebrała Blackhawki

Premier: Zakup śmigłowców to krok w kierunku modernizacji polskiej policji

– Zakup śmigłowców to konieczny krok w kierunku modernizacji polskiej policji, jakiego dawno nie widzieliśmy – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki. W obecności premiera i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oficjalnie przekazano w piątek dwa śmigłowce S-70i Black Hawk dla policji.

– Te śmigłowce to przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków. 93 proc. Polaków powiedziało nam w specjalnych badaniach, że czują się bezpiecznie – powiedział szef rządu. 
Podziękował służbom za przyczynianie się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. 

– Nowoczesny sprzęt jest czymś bardzo ważnym, dlatego kiedy kilka miesięcy temu pan minister (spraw wewnętrznych i administracji) Joachim Brudziński powiedział o zakupie śmigłowców dla polskiej policji, to zdecydowaliśmy, że jest to konieczny krok w kierunku modernizacji polskiej policji, jakiego dawno nie widzieliśmy – podkreślił premier. 

„Śmigłowce dla policji podniosą bezpieczeństwo Polaków” 
– Cieszę się, że te śmigłowce, które dzisiaj policja otrzymuje, są bardzo nowoczesnymi, naszpikowanymi elektroniką, współczesnymi technologiami maszynami, które na pewno podniosą bezpieczeństwo Polaków – powiedział premier Morawiecki. 

– Pamiętam taki film w latach 80., +Błękitny grom+. Tam na potrzeby tego filmu prezentowany był helikopter, który był bardzo bogaty w najróżniejsze sprzęty, chyba wykraczający poza ówczesne czasy. Cieszę się, że te śmigłowce, które dzisiaj policja otrzymuje, są bardzo nowoczesnymi, naszpikowanymi elektroniką, współczesnymi technologiami maszynami, które na pewno podniosą bezpieczeństwo Polaków – powiedział premier. 

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego momentu, że możemy te nowoczesne maszyny wyprodukowane w Polsce dla dobra polskiej gospodarki i bezpieczeństwa Polaków, przejmować – dodał.
Dwa śmigłowce Black Hawk przekazane policji 

– Nigdy wcześniej policja nie dostała nowych śmigłowców. Zwykle były to helikoptery, śmigłowce, które były wykorzystywane wcześniej na potrzeby innych formacji, przede wszystkim wojska – powiedział podczas uroczystości na lotnisku na warszawskim Bemowie szefa MSWiA Joachim Brudziński. 

Maszyny mają być wykorzystywane m.in. dla potrzeb jednostek antyterrorystycznych, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. 

Porozumienie ws. zakupu dwóch maszyn podpisano w maju. W połowie listopada zawarta została umowa na zakup trzeciego śmigłowca S-70i Black Hawk dla polskiej policji.

Dzięki nowym śmigłowcom policja efektywniej zadba o bezpieczeństwo Polaków” 

– Do polskiej policji trafiły nowe śmigłowce po to, aby mogła efektywniej i skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Polaków – powiedział szef MSWiA. 
Brudziński przypomniał, że najmłodszy śmigłowiec, jaki posiada policja, ma 13 lat, a najstarszy 47. – Nie było innej możliwości, jak zrobić wszystko, aby do polskiej policji, po to, aby mogła efektywniej i skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Polaków, trafiły w końcu nowe śmigłowce – podkreślił. 

Szef MSWiA powiedział też, że premier Mateusz Morawiecki „nie wahał się nawet dwóch minut, kiedy usłyszał o takiej konieczności”. – Gdyby nie ta decyzja premiera i życzliwość minister finansów Teresy Czerwińskiej, to ze wstydem musielibyśmy w kolejne miesiące i lata wchodzić z – od nowego roku, 14-letnim i 48-letnim śmigłowcem – zauważył. 

Brudziński podziękował „z całego serca” premierowi i komendantowi głównemu policji Jarosławowi Szymczykowi „za to, że tak sprawnie, z gronem swoich współpracowników z KGP przeprowadził ten zakup”. Podkreślił, że Szymczyk „dotrzymał słowa, kiedy meldował, że jeszcze w listopadzie śmigłowce Black Hawk wylądują w Warszawie”.

Kolejne śmigłowce Black Hawk mogą trafić do policji w przyszłym roku” 

– Kolejne trzy śmigłowce Black Hawk mogą trafić do polskiej policji w przyszłym roku; pierwszy być może w marcu; wtedy polska policja będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i będzie jedną z najnowocześniejszych formacji w Europie – powiedział Joachim Brudziński. 
Szef MSWiA mówił też, że wkrótce do policji mogą trafić kolejne maszyny tego typu. – Kolejny, trzeci (Black Hawk) pojawi się tutaj, w Warszawie, już wiosną; być może uda się, że będzie to marzec (...) jak tylko będzie taka sama życzliwość jak w stosunku do tych trzech, zarówno ze strony pana premiera i pani minister finansów, to kolejne dwa mogą pojawić się w przyszłym roku – powiedział minister. 

– Wtedy ten wstyd, który był na naszych ramionach w związku z tak leciwym sprzętem, przejdzie do historii, a polska policja będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i tym samym będzie jedną z najnowocześniejszych formacji w Europie – oświadczył.

Źródło: www.tvp.info