Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej o ciasteczkach Rozumiem

Wystartował pierwszy rejsowy samolot z Rzeszowa do Tel Avivu

Z Rzeszowa wystartował pierwszy rejsowy samolot do Tel Avivu. Oprócz prawie dwustu chasydów, wracających do Izraela z pielgrzymki do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku, na pokładzie był też wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, który w Hajfie, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP Abrahama Segala, uratowanego z Holocaustu przez rodziny z Podkarpacia.
 
http://www.epmlspotters.pl/image/sjmakbbwdqjd/1600/1600/fit/original/#.jpeg

Uruchomienie regularnych lotów z Rzeszowa do Tel Avivu zbiegło się w czasie z uroczystościami kolejnej rocznicy śmierci jednego z twórców chasydyzmu - cadyka Elimelecha. Jego grób w Leżajsku każdego roku odwiedza kilka tysięcy Żydów. Dlatego na lotnisku w Jasionce było bardzo tłoczno. To nie będzie połączenie tylko w jedną stronę - przekonuje wicemarszałek województwa, który był wśród pasażerów lotu. Wicemarszałek województwa, razem z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej, polecieli do Izraela, by w imieniu prezydenta Polski odznaczyć Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Abrahama Segala, uratowanego z Holocaustu przez rodziny z Podkarpacia. To dowód uznania jego zasług w upowszechnianiu wiedzy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
 
erererw

Dla wszystkich chętnych pasażerów inauguracyjnego rejsu Instytut Pamięci Narodowej przygotował książkę "Ryzyko przetrwania", autorstwa Mateusza Szpytmy. Publikacja opowiada o relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej i prezentuje sylwetki mieszkańców dzisiejszego Podkarpacia, ratujących Żydów z Holokaustu. To jednorazowa akcja edukacyjna IPN, związana z ostatnimi napięciami w stosunkach polsko-izraelskich. Samolot do Tel Avivu będzie odlatywał z Rzeszowa raz w tygodniu - w poniedziałki.

Źródło: TVP Rzeszów